reklam alanı

Ağız Ve Diş Sağlığı Hakkında Bilgiler

Site : Ağız Ve Diş Sağlığı Hakkında Bilgiler
Açıklama

Ağız ve Diş Sağlığın Önemi

Ağız ve diş sağlığı oldukça önemli ve hassas bir konudur. Hastalıklı dişler, dişleri ve ağzı etkilediği gibi vücudun diğer bölümlerini de tetiklemektedir. Düzenli ve diş sağlığı bakımları yapılmadığı takdirde birçok hastalıkları da beraberinde getirmektedir. Diş ve ağız problemleri enfeksiyon ve bakteri kapmaktadır. Dişte ve ağızda enfeksiyon kaptığı sürece kalbe, böbreklere ve damarlara da yayılabilmektedir. Bu nedenle diş sağlığı ve ağız sağlığı çok önemlidir. Ağız ve diş sağlığı küçük yaşta alışkanlıklardan başlayan süreci kaplamaktadır. Dişler mutlaka günde 2 defa düzenli ve doğru yöntemler ile fırçalanmalıdır. Sabah ve akşam yatmadan önce temizlenmesi bakterilerin çoğalmamasını önleyecektir. Fakat düzenli olarak fırçalanmadığı sürece ağzın ve dişlerin daha fazla bakteri üretmesine sebep olacaktır. Bunun yanı sıra, gün içerisinde tüketilen yemekler ve içecekler gün boyunca tutunur ve dişlerin çürümesine neden olur. 12 saat sonra dişlerde ve ağızlarda plak oluşmasına neden olacaktır. Plak oluşmasında fırça ile temizlenmeyecek halini alır ve ağız kokusuna neden olur. Daha sonra ise oluşan bakteri nedeni ile diş minelerini harap edecektir.

Ağız Ve Diş Bakımı

Ağız ve diş bakımı bilinçsiz yapılmamalıdır. Aksi takdirde diş etlerinin çekilmesine, kırılmasına ve çıkmasına neden olacaktır. Bunun yanı sıra, ağız ve diş sağlığı için en az 6 ayda bir diş doktorlarına kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Dişlerin ve ağzın muayene ettirerek temizlenmesi için en etkili yollardan bir tanesidir. - Diş ve ağız sağlığını korumak için 6 ayda bir kez muayene ettirilmeli ve kökten temizlenmelidir.

- Gün içerisinde yedikleriniz oldukça önemlidir. Ağız ve diş sağlığını korumak için şekerli yiyecekler tüketilmemelidir.

- Kola ve asitli içecekler tüketilmemelidir. Ağız ve diş sağlığı açısından oldukça önemli ve hassastır.

- Daha çok kalsiyum içerek yiyecekler tercih edilmelidir. Balık, süt ve peynir bol miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Dişlere oldukça faydalıdır.

Ağız ve Diş Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalı?

Ağız ve diş gün içerisinde çok fazla bakteri üretmektedir. Diş minesini korumak ve ağız kokusunun önüne geçebilmek için düzenli olarak temizlenmeli ve doğru yöntemler ile fırçalanmalıdır. İlk olarak ağız ve diş sağlığını en fazla etkileyen sorunlardan bir tanesi sigara ve alkoldür. Sigaranın içerisinde nikotin bulunmasından dolayı dişlerin sararmasına ve çürümesine neden olmaktadır. Diş ve ağız sağlığı için her yemekten sonra dişlerin fırçalanması daha yararlı olacaktır. Bunun yanı sıra, diş ipi kullanılmalıdır.

Diş ipi yemek artıklarının çıkmasına ve fırçanın ulaşamadığı yerlere ulaşmaktadır. Dişlerin iç yüzeyleri, dış yüzeyleri, çiğneyici yüzeyleri ve dilin üstü fırçalanmalıdır. Diş ve ağış bakımında kullanılan diş fırçaları da oldukça önemlidir. Diş fırçaları düzenli olarak en az 3 ayda bir değiştirilmelidir. Sert ya da yumuşak kıllı diş fırçası kullanmak dişler için daha faydalıdır. Başkasının diş fırçası kullanılmamalıdır. Aksi takdirde bakterilerin çoğalmasına ve enfeksiyon kapmasına neden olacaktır.

Diş ve ağız sağlını koruyabilmek için düzenli beslenmek oldukça önemlidir. Ağız gün içerisinde kuru kalmaması gerekmektedir. Bu nedenle bol bol su tüketilerek dilin ve ağzın kurumamasına yardımcı olunmalıdır. Diş ve ağız sağlığı bakımı bilinçli ve düzenli olarak yapılmalıdır. Bu ve daha fazla sağlık bilgilerine ulaşmak için https://www.hastalikvesaglik.net/ adresini ziyaret etmeyi unutmayın.


Alexa

Sitemizdeki Giriş Kayıtları 617

Yararlı Linkler

Ücretsiz Link ekle
bedava link ekle